Β' Τάξη Εργ. Δεξιοτήτων

Θεματικός Κύκλος: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ

Υποθεματική: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη

Τίτλος: Χαίρομαι , λυπάμαι, νιώθω και φοβάμαι

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα: Δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα (επικοινωνία, συνεργασία, δημιουργικότητα), Δεξιότητες ζωής (ενσυναίσθηση – ευαισθησία, κοινωνικές δεξιότητες, προσαρμοστικότητα, επίλυση συγκρούσεων, υπευθυνότητα), Δεξιότητες της τεχνολογίας (χρήση των νέων τεχνολογιών), Δεξιότητες του νου (αντιμετώπιση προβλημάτων, κατασκευές, παιχνίδια, αναστοχασμός)

Στόχος του προγράμματος είναι οι μικροί μαθητές/τριες να συνειδητοποιήσουν ότι η έκφραση των συναισθημάτων τους είναι κάτι φυσικό και αυτονόητο, όπως και η αποδοχή των συναισθημάτων των άλλων και η κατανόηση αυτών. Ο μαθητές/τριες μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα των άλλων από τις διαφορετικές εκφράσεις του προσώπου, τη διαφορετική χροιά της φωνής τη στάση του σώματος και τις κινήσεις. Αυτό θα αποτελέσει τη βάση δημιουργίας σωστών σχέσεων με τον κοινωνικό περίγυρό τους και καλύτερης επικοινωνίας με υπευθυνότητα, ευαισθησία, ενσυναίσθηση και σεβασμό. Συνειδητοποιούν τέλος ότι δεν κρύβουμε τα συναισθήματα μας, δεν ντρεπόμαστε γι’ αυτά, τα εκφράζουμε χωρίς φόβο και ειδικά για τα αρνητικά συναισθήματα και όσα σχετίζονται με εξωτερικά χαρακτηριστικά που μας διαφοροποιούν και μας δυσκολεύουν (διαφορετικότητα) ζητούμε βοήθεια για να τα ξεπεράσουμε. Έτσι τονίζεται και η σημασία της φιλίας και της στήριξης – υποστήριξης από οικεία πρόσωπα (οικογενειακό περιβάλλον, σχολείο…)