Β' Τάξη Εργ. Δεξιοτήτων

Θεματικός Κύκλος: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Υποθεματική: Φυσικές καταστροφές – Πολιτική προστασία

Τίτλος: Φωτιά στο Δάσος!

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα: Δεξιότητες μάθησης 21ου αιώνα (Κριτική Σκέψη, Επικοινωνία, Συνεργασία, Δημιουργικότητα), Δεξιότητες Ζωής (Ευαισθησία, Υπευθυνότητα), Δεξιότητες της Τεχνολογίας (Χρήση των νέων τεχνολογιών), Δεξιότητες του Νου (Αντιμετώπιση προβλημάτων, Κατασκευές – Παιχνίδια, Αναστοχασμός)

Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή συμπεριφοράς των μαθητών σε θέματα περιβαλλοντικά και συγκεκριμένα αναφορικά με το δάσος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μαθαίνουν για τη σημασία του δάσους στη ζωή μας και αναπτύσσουν ενδιαφέρον και σεβασμό γι’ αυτό. Συνειδητοποιούν την αξία των δασών ως καταφύγιο ζωής και τα προβλήματα που προκύπτουν από την καταστροφή τους.